maxresdefault

Jak se připravit na defekt pneumatik?

Přestože konstrukce pneumatik jsou čím dál tím odolnější, defekt pneumatiky je stále nepříjemnou záležitostí, se kterou musí řidiči neustále počítat. Je pravda, že často je defekt dílem náhody, které se nedá předejít. Přesto existuje několik faktorů, kterým riziko defektu můžete zmírnit, nebo se s ním alespoň co nejlépe vypořádat.

Jak snížit riziko defektu?

Riziko defektu může zvýšit převážně špatný tlak v pneumatikách nebo přetěžování vozidla. Průběžná kontrola tlaku je třeba převážně v letních měsících, kdy se kvůli největším rozdílům teploty vzduchu mění i tlak v pneumatikách. Velice často se tak s defektem můžeme setkat při cestě na letní dovolenou, kdy se skloubí všechny výše zmíněné faktory.

Mezi dalšími způsoby jak snížit riziko je poté opatrné parkování u obrubníků a intuitivně samozřejmě také snaha vyhnout se silnicím se špatným povrchem či nerovnostem na vozovce.

Jak se vypořádat s defektem?

Runflat pneumatiky

V současné době se stále více prosazují dojezdové neboli Runflat pneumatiky. Ty mají oproti klasickým pneumatikám zpevněné bočnice tak, že v případě defektu a úniku tlaku zabraňují celkové deformaci pneumatiky a umožňují dojezd až 80 kilometrů do servisu.

Vyhnete se tak nutnosti vyměňovat či lepit pneu přímo na cestě, na druhou stranu musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady a trochu horším jízdním komfortem.

Opravná lepicí sada

Vcelku levným způsobem jak vyřešit defekt pneumatiky je lepicí sada. V případě defektu vyplníte místo úniku tlaku speciálním knotem a díru zalepíte. Pro opětovné nafouknutí pneu je však třeba také přenosný kompresor, který vždy nebývá součástí soupravy.

Výhodou lepicí sady je její cena i praktičnost, po opravě se navíc nemusíte nijak výrazně omezovat, co se způsobu jízdy týče. Musíte však taktéž počítat s náročnější prací, která i šikovnému člověku chvíli trvá.

Těsnicí tmely

Zajímavou alternativou za lepicí sady jsou těsnící tmely. V případě defektu stačí vnitřek pneumatiky přes ráfek vyplnit speciálním těsnicím tmelem, který se odstředivou silou rovnoměrně rozprostře a zalepí díry. Pneumatika je poté schopná dojet do několik desítek kilometrů servisu.Podobně jako u lepicí sady je však zapotřebí také přenosný kompresor, nebo případně sprej s natlakovaným vzduchem.

V pneuservisech si často můžete nechat vyplnit pneu tmelem preventivně a snížit tak riziko defektu. Technologii preventivního nanesení tmelu pro snížení rizika defektu dnes využívají i slavné značky již při výrobě pneu. Příkladem pneumatik se zvýšenou odolností vůči defektu je například Continental Contiseal.

Asistenční služba

Nejméně namáhající způsob jak se zabezpečit pro případ defekt je využití asistenční služby. Využít můžete buď službu z povinného ručení, nebo si raději předplatit nějakou asistenční kartu. Výhodou je to, že servis v případě defektu za vás obstará někdo jiný a z široké nabídky asistenčních služeb si můžete vybrat přesně ty služby, které potřebujete.

Musíte však také počítat s tím, že se vám asistenční služba může prodražit. Pokud se vám navíc defekt přihodí v nevhodnou dobu na nevhodném místě, může dojezdový čas mechanika být delší než ruční výměna pneu.

Rezervní pneu

Přestože předchozími způsoby lze oddálit nebo alespoň ulehčit opravu defektu, největší jistotou byla, je a ještě chvíli určitě bude rezerva. Právě ta jako jediná během chvíle nahradí sebehůře zničenou pneumatiku a umožní pokračovat v jízdě v plné rychlosti.

Důvodem proč se jí nové systémy snaží nahradit je především její nepraktičnost. Rezervní pneu zabírá místo v kufru, vyžaduje pravidelnou kontrolu a výměnu po defektu musíte provést přímo na cestě.

Parking_lot_at_HAA_Kobe

Co dokážou pneumatiky říci o ojetém vozu?

Koupě ojetého vozu může ušetřit značné jmění, díky čemuž jsou autobazary i přes pochybnou pověst stále velice populární. Při výběru vozu však nesmíte obchodníkům skočit na špek, vždy je třeba pečlivě zkontrolovat stav vozu. Jedním z veledůležitých aspektů při kontrolování stavu ojetého vozu jsou přitom pneumatiky, které nejenže ovlivňují cenu vozu, ale také dokážou říct mnohé o jeho celkovém stavu.

Sjeté pneumatiky změní hodnotu vozu v řádu několika tisíc korun

Při prohlídce vozu nevynechejte kontrolu pneumatik. Zkontrolujte, zda je vzorek na všech čtyřech kolech hlubší než 2 mm a zda nejsou bočnice nějak jinak mechanicky poškozeny. Přitom nezapomeňte kola protočit, na stojícím autě se defekt velice jednoduše skryje. Koupě nového setu pneumatik je záležitostí několika tisíc, jejich stav tak zohledněte v ceně vozu.

Sjetí pneumatiky prozradí technické nedostatky vozu

Pneumatiky Vám o ojetém autě řeknou více, než se na první pohled může zdát. Při kontrole si pozorně prohlédněte kola na přední i zadní nápravě a porovnejte typ sjetí. Při nesouměrném sjetí pneumatik totiž může být příčina v něčem mnohem nebezpečnějším než v prostém sjetí pneumatik. Tímto způsobem tak můžete odhalit závažné problémy, jako je závada na sbíhavosti kol, tlumičích pérování či dokonce nápravě. Podobné problémy jsou totiž možným signálem toho, že auto bylo havarováno.

Over-Inflation

Nerovnoměrné sjetí pneumatiky

Jak odhalit stáčení tachometru?

Stav pneumatik dokáže za určitých podmínek odhalit i stáčení tachometru. Pokud kupujete téměř nové auto, lze očekávat, že bude mít originální set pneumatik v dobrém stavu. Sjeté pneumatiky či případně rozdílné modely pneumatik na různých nápravách na novém autě většinou naznačují podvod.

Na pneumatikách lze poznat i řidičský styl předchozího majitele. Nepravidelné sjetí na vnějších bočních hranách dezénu přední nápravy často značí agresivní jízdu, která mohla způsobit i další závažnější potíže.

maxresdefault (1)

Nahradí technologie ContiSeal rozšířené RunFlat?

Přestože vývoj RunFlat pneumatik dozajista ušel dlouhou cestu, stále je třeba brát v potaz i nedostatky. Vyšší bezpečnost je vykoupena horším komfortem i handlingem na mokru. S velice zajímavou alternativou nahrazující RunFlat však přichází Continental, který představil první pneumatiky se vnitřním zapečetěním.

Jak funguje princip nového typu bezpečných pneumatik?

Princip zapečetění pneumatiky patentovaný Continentalem jako technologie ContiSeal je na první pohled velice jednoduchý. Při konstrukci pneu se konstrukce běhounu zevnitř vyplní elastickým materiálem. V případě průrazu běhounu se potom výplň okamžitě smrskne a zaplní vzniklý průraz. Pneumatiky je tak schopna okamžitě fungovat dál bez jakéhokoliv omezení.

contiseal-image-03

Výhody a nevýhody oproti RunFlat pneu

Největší výhodou oproti RunFlat pneumatikám je to, že systém téměř zcela předejde úniku tlaku. Díky tomu není potřeba žádných dalších úprav pneumatiky, která si tak zachovává optimální jízdní vlastnosti i komfort. Pneumatiku s technologií ContiSeal navíc můžete propíchnout stokrát a stále bude fungovat bez nutnosti opravy.

Jednu slabinu však zapečetění pneumatik stále má. Oblast bočnice se elastickým materiálem nevyplňuje, a pokud tedy dojde k defektu bočnic, bude následek stejný jako u běžné pneu. Naopak RunFlat pneumatiky umožní i po defektu bočnice dojet do servisu.

První modely s technologií ContiSeal jsou již na trhu

Technologie ContiSeal je stále ještě novinkou, využívají ji tak jen některé modely Continentalu jako SportContact či WinterContact. Do budoucna se však počítá s dramatickým rozšířením i na další modely.

civ misano team boselli michelin saltarelli

Michelin SuperSport EVO a PowerCup EVO – špičkové sportovní pneumatiky pro motocykly

Michelin je dlouhodobě považován za absolutní špičku ve výrobě pneumatik pro motocykly. Své renomé si francouzský gumárenský gigant zvedl dvěma posledními modely, sportovními SuperSport EVO a Power Cup EVO.

Michelin přenáší závodní pneumatiky na běžné silnice

Co se týče sportovních úspěchů, Michelin se může pyšnit 360 vítězstvími v Moto GP a 26 světovými tituly. Právě cenné zkušenosti na poli sportovního pneu se nyní ve zmíněných dvou modelech snaží Michelin přenést i mimo závodní okruhy. Modely SuperSport EVO a PowerCup EVO jsou tak špičkové sportovní pneumatiky, které lze nejen legálně užívat na veřejných komunikacích, ale dobře si povedou i na závodních okruzích.

Michelin SuperSport EVO

Michelin SuperSport EVO je nástupcem veleúspěšného modelu SuperSport. Jedná se univerzální sportovní pneumatiku pro motocykly, která je konstruovaná tak, aby poskytla požadované jízdní vlastnosti jak na silnicích, tak na závodních okruzích.

Oproti předchozímu modelu je SuperSport EVO stabilnější při změně teploty. Mimo to byla konstrukce pneumatiky optimalizována díky Adaptive Casing Technology, což je vlastně různorodá tuhost gumy v závislosti na úhlu sklonu dané oblasti. To má za následek rychlejší a stabilnější průjezd v zatáčkách, díky čemuž je SuperSport EVO  na dráze značně rychlejší než předchozí SuperSport.

Michelin PowerCup EVO

Zatímco SuperSport EVO je jakýsi kompromis mezi pneu na silnici a okruh, Michelin PowerCup EVO lze považovat spíše za sportovní pneumatiku, která mimo jiné splňuje štítky pro legální používání na veřejných komunikacích.

Oproti SuperSport EVO tak model PowerCup EVO nabízí podstatně lepší přilnavost a stabilitu. Oproti předešlému modelu PowerCup nabízí nový PowerCup EVO pouze jeden typ směsi. Zatímco jeho předchůdce nabízel směsi typu A, B a C pro různý rozsah teplot, PowerCup nabízí pouze jeden typ, dle slov Michelinu pro větší přehlednost pro řidiče.

Z dezénu pneumatiky je hned patrné, že se jedná o pneumatiku s cílem dosáhnout, co nejlepšího výkonu. Velice čistý vzorek s nižším počtem drážek, než je u SuperSport EVO, již velice silně připomíná závodní pneu.

hankook-kinergy-4s-launched

Hankook Kinergy 4S – nová alternativa mezi celoročními pneumatikami

Segment celoročních pneumatik je pro výrobce pneu stále zajímavější, a tak svůj další model předvedl také Hankook. Model Hankook Kinergy 4S lze charakterizovat skvělou jízdou na sněhu a velice vyrovnanými vlastnostmi na mokru a suchu. Oproti jiným prémiovým celoročním pneumatikám by však mohl řidiče zaujmout také především poměrem cena/výkon.

Optimalizované středové žebro s ostrými hranami pro dobrý záběr na sněhu

Středové žebro pneumatiky je již na první pohled značně členěno obvodovými drážkami, na které navazují kolmé odvodové drážky. Středové bloky jsou však navíc obohaceny o zářezové drážky asymetricky rozmístěné pod úhlem 45°. Díky tomu se zlepšuje celková stabilita za jízdy a zkracuje brzdná dráha.

Díky pootočení středových bloků připomínají navíc hrany bloků tvar písmena V, který je tradičně používán u dobrých zimních pneumatik. Díky tomuto tvaru je značně zlepšen záběr a celkový handling na sněhu, což ostatně potvrzují i čísla. Dle dat Hankooku byla brzdná dráha na sněhu oproti předchozímu modelu zkrácena o solidních 10%.

Nový systém odvodu vody snižuje riziko aquaplaningu

Lepší odvod vody a rozbředlého sněhu je zajištěn lépe vymodelovaným systémem odvodových drážek. V běhounu pneumatiky se nacházejí čtyři obvodové drážky, které jsou křižované kolmo umístěnými drážkami. Kolmé drážky jsou poté rozšířeny směrem mimo pneu, díky čemuž se nabere více vody, která je poté rychleji odvedena mimo kontaktní plochu.

Větší množství 3D lamel pro bezpečnější jízdu na mokru i sněhu

Pro bezpečnější jízdu v zimě byl dezén pneumatiky obohacen o systém dvou různých typů 3D lamel, které podporují tuhost bloků v krizových situacích. Převážně boční strany běhounu poté disponují vysokým množstvím zářezových lamel, jejichž cílem je zlepšit záběr a trakci na zasněžené vozovce.

Jak si zatím Hankook Kinergy 4S vedl v testech?

V renomovaných testech si zatím Hankook Kinergy 4S nevedl vůbec špatně. V testu celoročních pneu Gute Fahrt 2016 pro rozměry 205/55 R16 obsadil čtvrté místo z devíti testovaných pneumatik. Díky skvělé jízdě na sněhu se tak umístil hned pod špičkovými modely Goodyear Vector 4Seasons Gen2, Michelin CrossClimate a Nokianu WeatherProof.

V testu Autobild 2015 pro 195/65 R15 byl pak Hankook pátý z devíti, když kvůli menší váze jízdy na sněhu nestačil krom Goodyearu a Michelinu i na Pirelli Cinturato a Vredestein Quatrac 5. Oproti předešlému testu zde však dokázal porazit model Nokianu, což svědčí o vysoké kvalitě pneu.

10314708_1710196879238499_66213651369535600_n

Toyo Proxes R888R, oblíbená pneumatika na závodní okruhy

Toyo Proxes R888R je oblíbená sportovní pneumatika, vhodná především na závodní okruhy – její vlastnosti se totiž podobají klasickým pneumatikám jen vzdáleně. Jako jedna z mála závodních pneumatik se Toyo Proxes R888R může pyšnit také certifikací pro provoz na veřejných komunikacích.

Dominantní na suché vozovce

Přestože Toyo Proxes R888R je model certifikovaný i pro legální použití na veřejných komunikacích, je třeba brát v potaz to, že pneumatika je vyvinuta převážně pro jízdu na suchém povrchu. Vlastnosti pneumatiky jsou silně zaměřené na maximální výkon na suché vozovce. Na mokru však trpí pneumatiky nedostatečnou ochrannou vůči aquaplaningu.

Díky závodní směsi pneu skvěle lepí na vozovce

Maximálnímu výkonu na trati je uzpůsobena „GG“ směs, kterou se Toyo Proxes R888R odlišuje od běžných pneumatik. Ta z části připomíná směs používanou ve Formuli 1. Způsobuje totiž to, že se velice rychle rozehřeje, čímž získá požadované vlastnosti jen krátce po rozjetí se. Směs je velice měkká, takže Proces R888R poskytuje maximální přilnavost na vozovce, na druhou stranu kvůli tomu dochází k rychlému opotřebení.

foto: toyo.co.uk

Střídmý dezén pro rychlou a stabilní jízdu v zatáčkách

Již na první pohled každý řidič pozná, že Toyo R888R rozhodně není běžná letní pneumatika. Pneumatika se prezentuje velice čistým asymetrickým dezénem s minimem prvků. Středové žebro pneumatiky je tvořeno jedinou širokou obvodovou drážkou, jejímž úkolem je však spíše než odvod vody přesná a stabilní jízda na trati. Na vnějších stranách hran běhounu se pak nacházejí specifické zářezy, díky kterým je stabilnější a rychlejší jízda v zatáčkách.

Motorcycle_phillip_island03

Podle čeho vybírat pneu na motocykl? + testy

Pneumatiky jsou jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících ovladatelnost motocyklu. Výběr těch nejlepších pneumatik dokáže zcela změnit pocit jízdy, podobný efekt má však i špatná volba pneu. Správný výběr pneumatik je tedy jedním z nejlehčích způsobů, jak využít větší potenciál motorky, pojďme si tedy říci jak na to.

Vyberte správné značení pneumatik

Základním prvkem správného výběru pneumatika je volba správných indexů. Na bočnici každé pneumatiky naleznete rozměrové, zátěžové a rychlostí indexy. Ty popisují vlastnosti moto pneu naprosto stejně jako indexy u pneumatik pro automobily.

První tři číslice tedy znamenají šířku pneumatiky, číslo za lomítkem profil pneumatiky v procentech a následující písmeno s číslem pak konstrukci pneumatiky a průměr pneumatiky. Za rozměrovými indexy poté naleznete písmeno značící rychlostí index a dvojciferné číslo označující index nosnosti.

Při výběru rozměrů a indexů vždy dbejte doporučení výrobce. Ani sebelepší pneumatika vám nebude k ničemu, pokud nebude mít správné rozměry.

Typ moto pneu

Dalším důležitým parametrem je typ pneumatik, který odpovídá stavbě motocyklu a jeho využití. Nejběžnějším typem je univerzální cestovní pneu, sportovní nadšenci se silnými stroji poté využití pneumatiky sportovní a k dostání jsou samozřejmě i pneumatiky pro motocross, scooter či vyloženě závodní pneumatiky.

Zhodnoťte výhody a nevýhody radiálních a diagonálních pneumatik

V obchodech se v současné době setkáte spíše s radiálními pneumatikami, které mají díky odlišné konstrukci lepší přilnavost, ale menší kilometrový výkon. Naopak diagonální pneu vydrží déle, ale neposkytuje dostatečný grip, což je také důvod, proč není příliš oblíbené u řidičů sportovních motocyklů.

To jaký typ konstrukce pneumatiky použít je pak individuální záležitostí každého stroje. Někteří výrobci dokonce doporučují kombinaci obou typů a umístění diagonálních pneumatik dopředu a radiálních dozadu.

Pozor na bezdušové pneumatiky

Pokud byla vaše motorka v původní výbavě osazena pneumatikami s vnitřní duší, není možné staré pneumatiky nahradit bezdušovými. Jiná konstrukce a provedení pneumatiky zkrátka znemožňuje optimální usazení na ráfcích.

Mnoho řidičů tento problém řeší tím, že bezdušovou pneumatiku osadí novou duší. Toto řešení sice může vyřešit problém s nevyhovujícími rozměry, pneumatika však nebude mít stejné vlastnosti. Duše v bezdušové pneumatice například může způsobovat přehřívání pneu, což jde ruku v ruce se zhoršením jízdních vlastností.

Trochu obezřetní musíte být, i když nasazujete pneumatiku s duší. Při výměně pneumatik je totiž vždy dokoupit i nové duše. Ke správnému výběru duše vám pak stačí znát pouze rozměry pneumatiky.

Jaké moto pneu vybrat podle testů?

Test cestovních pneumatik Motorrad 2014 pro rozměry 120/70 ZR 17 a 180/55 ZR 17

Poměrně zajímavý test cestovních pneumatik uskutečnil magazín Motorrad. Ten provedl komplexní testování sedmi pneumatik, jejichž jízdní vlastnosti prověřil na suché vozovce i mokrém okruhu.

Celkovým vítězem testu se stal Michelin Pilot Road 4 s nejrychlejší jízdou na mokru a dobrou stabilitou v zatáčkách. Na druhém místě se kvůli horší jízdě na mokru umístil Continental Road Attack 2 EVO, který zase průměrné představení na mokru vynahradil perfektní jízdou na suchu. V těsném závěsu za Continentalem se drží Pirelli Angel GT, který se prezentoval velice vyrovnanou a rychlou jízdou na suchu i mokru, ale stále těsně pomalejšími časy.

Na čtvrtém až šestém místě se s nepatrnými odstupy umístily Bridgestone BATTLAX SPORT Touring T30, Dunlop RoadSmart II a Metzeler Roadtec Z8 Interact. Všechny tři modely si v testu vedly velice dobře, Bridgestone a Dunlop se dokonce mohly pyšnit nejkratší brzdnou drahou. Celkově však byly o chlup pomalejší než vedoucí trojice, přesto se jedná o velice doporučované pneu.

S velkým odstupem se na posledním místě umístil model Avon Storm 3D XM, který sice předvedl solidní jízdu na suchu, ale zcela zklamal na mokré dráze.

Test sportovních pneumatik MotoUSA 2015 pro rozměry 120/70 -17 a 190/55-17

Pokud vás zajímá spíše sportovní pneu, mohl by vám přijít užitečný test MotoUSA 2015. Ten se vydal testovat 11 sportovních pneumatik na dráhu do kalifornského Willow Springs, kde zkoumal jaká pneumatika je na okruhu nejrychlejší.

Test vyhrál celkem suverénně nejdražší testovaný model Pirelli Diablo Supercorsa SP V2, který díky skvělé akceleraci a stabilní jízdě v zatáčkách zajel kolo za 1‘28.7. O téměř dvě sekundy později se umístil Continental Sport Attack 2 a v těsném závěsu na něj také Dunlop Q3. Milým překvapením je Shinko 010 Apex, která s šestým místem s časem 1‘32.1 dominovala v poměru cena/výkon. Naopak zklamáním byl předposlední Michelin Pilot Power 3.

Pneumatiky pro elektromobily kompenzují nedostatky elektrických akumulátorů

 

Vozy, které jsou schopné částečně, nebo dokonce zcela fungovat bez fosilních paliv jsou budoucností automobilové dopravy. Dnes tvoří vozy s alternativním pohonem cca 10% z celkového počtu aut na světě, v budoucnu se ale dá předpokládat růst jejich popularity. Současná technologie nepokročila natolik, aby uspokojivě odstranila nedostatky elektromobilů, je proto stále nutné tyto neduhy kompenzovat jinými faktory, jakým jsou i pneumatiky pro elektromobily.

Elektromobil BMW i3 (foto: bmw.com)

Elektromobil BMW i3 (foto: bmw.com)

Proč jsou pro elektromobily vhodné speciální pneumatiky?

Elektromotory jsou mnohem účinnější než klasické spalovací motory, a celkově jsou elektromobily známé především díky své ekologičnosti a tichému provozu. Důležité je však podívat se i na druhou stranu věci, pokrok v oblasti akumulátorů vhodných do automobilů zdaleka nepokročil natolik, aby mohly elektromobily zcela nahradit klasické vozy.

Akumulátory prozatím nemají dostatečnou kapacitu, což vede k tomu, že zabírají mnoho místa, jsou těžké a rychle se vybíjejí, elektromobily tak mají pouze omezený dojezd, což je vzhledem k nízkému počtu dobíjecích stanic problém. Právě s těmito problémy se snaží vypořádat speciální pneumatiky pro elektromobily, převážně Continental s letním Conti.eContact Electro a Bridgestone vyrábějící letní Ecopia EP500 a zimní Blizzak LM500 se proto rozhodly uspokojit poptávku a na trh uvádějí modely pro elektromobily a hybridy.

Krátký dojezd se technici snaží vyřešit nižším valivým odporem

Asi tou největší nevýhodou elektromobilů je omezený kilometrový dojezd na jedno nabití. Právě z tohoto důvodu jsou konstrukce pneumatik pro elektromobily optimalizovány pro co nejmenší valivý odpor, díky kterému se sníží spotřeba energie, a tím pádem zvýší dojezd elektromobilů. Jiná konstrukce pneumatik pro elektromobily je patrná hned na první pohled. Drtivá většina modelů pro elektromobily je znatelně užší než klasické pneu. Pneumatiky s nízkou šířkou běhounu na svůj průměr se méně deformují, mají lepší aerodynamiku, a v neposlední řadě i vypadají velice atraktivně a futuristicky.

Bridgestone Ecopia EP500 (vlevo) a Blizzak LM500 (vpravo)

Bridgestone Ecopia EP500 (vlevo) a Blizzak LM500 (vpravo)

Přesuňme se do řeči čísel, například model Continentalu eContact Electro disponuje valivým odporem o 20 až 30 % nižším než běžné pneu, což se promítá až o 6% delším dojezdem elektromobilu. Výhodou pro konstruktéry bylo to, že elektromobily nejsou konstruovány pro vysoké rychlosti, nejsou tedy kladeny extrémní nároky na pneumatiky, a na nižší valivý odpor rozhodně nedoplatí ani bezpečnost pneumatik.

Michelin-Energy-Saver-Plus-03

Životnost pneu určuje nejen typ pneumatiky, ale také správné zacházení

Můžete si pořídit nejlepší pneumatiky na světě, ale pokud se vám sjedou již po pár tisících kilometrech, stejně s nákupem s největší pravděpodobností nebudete spokojeni. Kilometrový výkon je tak velice důležitý faktor, který hraje při výběru pneumatiky jednu z nejpodstatnějších rolí, a právě z tohoto důvodu jsme pro vás připravili článek o všem důležitém týkající se právě opotřebení a životnosti pneumatik.

Jak typ pneumatiky ovlivňuje její životnost?

Různé využití pneumatik znamená použití různé směsi, a tím pádem i různou dobu životnosti. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí pryže zajišťující lepší přilnavost. Lepší jízdní vlastnosti v zimě jsou tak vykoupeny rychlejším sjížděním, obecně tak mívají zimní pneumatiky nižší kilometrový nájezd než letní. S lepšími pneumatikami byste měli najet alespoň 25 000 kilometrů.

Co se týče výkonných letních pneumatik pro silné vozy, kilometrový výkon se podobá tomu u zimních pneumatik. Důvod je velice podobný jako v předchozím případě, pro co nejlepší záběr a grip vyžívají tzv. High Performance pneu měkčí směs, která má sice lepší jízdní vlastnosti, ale rychleji se sjede. Klasické prémiové pneu by poté mělo vydržet 30 až 40 tisíc kilometrů, úsporné pneumatiky však v kombinaci s dobrou péčí vydrží i podstatně déle.

Jak prodloužit životnost pneumatik?

Správný tlak

Zřejmě nejzákladnějším a nejjednodušším způsobem jak zajistit maximální životnost pneumatiky je správná hodnota tlaku. Vždy dodržujte hodnotu tlaku předepsanou výrobcem, vyšší i nižší tlak způsobuje nerovnoměrné opotřebení pneumatiky, které značným způsobem zkracuje životnost pneu.

Styl jízdy

Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím životnost pneumatiky je styl jízdy. Pro zachování co nejvyšší životnosti pneumatik je vhodné jezdit plynule, bez agresivního projíždění zatáček a prudkého brzdění. Při parkování je tako vhodné vyhnout se tření pneumatiky o obrubník.

Rotace a geometrie pneumatik

Rovnoměrnějšího opotřebení, a tím tedy i delší životnosti pneumatik dosáhnete i rotací pozic pneumatik. Především u vozů s náhonem předních kol se totiž projevuje rychlejší opotřebení pneumatik na hnací ose, výrobci pneu tak doporučují cca každých 10 000 km měnit pozice pneumatik.

Správné skladování

Pokud používáte dva páry sezonních pneumatik, je třeba taktéž pneumatiky správně skladovat. Po výměně pneumatik vždy před uskladněním pneu omyjte a uschovejte ideálně na dobře větrané suché místo mimo dosah slunečního světla.

Kromě sjetí pneumatiky berte v potaz i její stáří

Co se týče životnosti pneumatik, je důležité zdůraznit, že samotné sjetí je sice nejdůležitějším, ale ne jediným faktorem ovlivňující životnost pneumatiky. Pokud totiž pneumatiku zatěžkáváte jen zřídkakdy, může se stát, že pryž časem ztratí své vlastnosti a i přes nízký kilometrový nájezd ztratí pneumatika své vlastnosti. Výrobci pneumatik obvykle uvádějí maximální dobu používání pneumatik cca 5 až 6 let, poté je vhodné vyměnit pneumatiky navzdory míře sjetí.

Test kilometrového výkonu Autobild 2016

Velice zajímavý test opotřebení letních pneumatik publikoval německý magazín Autobild. Ten pomocí moderní techniky provedl velice přesný test oděru, ve kterém nechal 15 letních pneumatik ujet vzdálenost 10 000 km. Následné sjetí pneumatik bylo poté měřeno za pomocí extrémně přesné laserové techniky a následně byl dopočítán kilometrový dojezd za předpokladu, že životnost pneumatiky končí v případě sjetí dezénu na 1,6 mm nebo sjetí bočnic na 0,5 mm.

Test překvapivě vyhrála Yokohama BluEarth A následovaná favoritem Michelinem Primacy 3, tyto dvě pneumatiky jako jediné přesáhly nájezd 40 000 km. Na chvostu tabulky se umístil model Uniroyalu, přičemž rozdíl mezi prvním a posledním modelem je téměř 20 000 km.

dojezd

zdroj: Autobild

Druhou část testu poté ještě doplňuje další velice zajímavý ukazatel, kterým je poměr cena/kilometrový výkon. Ve zmíněném testu se konkrétně jedná o sumu v eurech, za kterou na pneumatice ujedete 1000 km. Tento ukazatel podle očekávání ovládl model Yokohamy s 6,45 €/1000 km, v závěsu za ním jsou další levnější modely Hankooku a Nexenu, na čtvrtém místě se umístil tradičně odolný model Michelinu, který se tak v ukazateli cena/kilometrový výkon propadl kvůli vyšším pořizovacím nákladům. Na spodu tabulky jsou modely Uniroyalu, Nokianu, Semperitu a Bridgestonu, které tratily na nízký kilometrový výkon z první tabulky.

zdroj: Autobild

2000px-TPMS_warning_icon.svg

V čem spočívají rozdíly přímého a nepřímého systému monitorování tlaku TPMS?

Systém monitorování tlaku TPMS (Tyre Pressure Monitoring Systém) je praktický pomocník, jehož úkolem je nepřetržitě monitorovat hodnotu tlaku za jízdy. V případě defektu pneumatiky TPMS upozorní řidiče na snížení hladiny tlaku, což má za následek zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích. Dle způsobu získávání dat o hodnotě tlaku rozlišujeme systémy TPMS na přímé a nepřímé.

Přímý systém TPMS

Přímý systém kontroly tlaku v pneumatikách spočívá v instalaci tlakových senzorů u ventilu pneumatiky. Aktuální stav tlaku a jakákoliv jeho změna je velice rychle zpracovávána a zobrazována na palubní desce vozu. Hlavní předností tohoto systému je tak velice rychlá a přesná odezva, která vede ke zvýšené bezpečnosti na vozovkách. Na rozdíl od nepřímého systému lze navíc v tomto případě měřit tlak i ve stojícím vozidle.

Přestože se přímý systém TPMS prezentuje řadou výhod, je třeba dodat i jednu zásadní slabinu, kterou jsou vysoké pořizovací i provozní náklady. Jak již bylo výše zmíněno, přímý systém vyžaduje instalaci senzorů vně pneumatiky, pro jeden set je tedy třeba pořídit si čtyři senzory, pro dva sezonní sety se dostáváme již na osm senzorů, ke kterým je třeba připočíst relativně nákladný servis. Druhou citelnou slabinou přímého systému je i riziko poškození senzorů při výměně pneumatiky na vlastní pěst, v tomto případě je vždy bezpečnější obrátit se na autorizovaný pneuservis.

Senzor přímého systému TPMS |foto: www.nokiantyres.com

Nepřímý systém

Nepřímý systém měření hodnoty tlaku spočívá, jak již název napovídá, v nepřímém pozorování hodnoty tlaku v pneumatikách prostřednictvím parametrů typu rychlost otáčení a vibrace kol skrze systémy ABS a ESP. Pro vozy se systémy ABS či ESP je tak instalace nepřímého systému TPMS neskonale levnější a jednodušší, odpadá totiž nutnost koupě drahých senzorů a náročnější údržba.

Nižší cena je však vykoupena menší přesností měření a delší odezvou. Například pokles tlaku v pneumatice na 70% původní hodnoty při rychlosti kolem 60km/h vyhodnotí systém zhruba až po minutě. Nepřímý systém je zároveň schopný měřit hodnoty tlaku pouze za jízdy, a na rozdíl od přímého systému tedy neupozorní na nízký tlak v případě stojícího vozidla. Nepřímý systém nezná konkrétní správný tlak v pneumatikách, hlídá pouze pokles od poslední rekalibrace.

Povinnost instalace systémů TPMS do nových vozů

Od 1. listopadu 2014 jsou dle směrnice EU všichni výrobci povinni do nových automobilů instalovat systémy TPMS. Při koupi nového automobilu je tedy vhodné zjistit druh systému TPMS, a předejít tak případným problémům při výměně kola. Pokud totiž vůz disponuje přímým systémem TPMS, je třeba zkontrolovat, zda jsou nová kola homologována pro montáž senzoru TPMS. Jakmile je váš vůz vybaven TPMS, jste také povinni udržovat systém v provozu. V opačném případě Vám hrozí postih ze strany policie, či problémy u STK a případně při pojistném plnění.