Jak kvalitní jsou nejlevnější asijské pneumatiky? Autobild otestoval 10 modelů

Levné pneumatiky z Číny a Taiwanu dobývají svět, střední Evropu nevyjímaje. O asijských levných pneumatikách mezi řidiči kolují nejrůznější zvěsti, avšak málokdo Vám je schopen objektivně popsat vlastnosti těchto pneumatik. Na vybrané levné asijské pneumatiky si proto nyní posvítil německý AutoBild, který zjistil, že ne všechny tyto modely jsou naprostým propadákem.

Reifentest-1200x800-529ed6c45c460242

foto – autobild.de

Asijské pneumatiky se schovávají i za evropsky znějící jména

Asijské pneumatiky pomalu ale jistě zaplavují evropské trhy, přičemž ani nemusí být na první pohled jasné, že se jedná o asijské výrobce. Ty totiž jako exportní názvy často využívají anglické názvy, které evokují evropský původ. Důvod je zřejmý, většina evropských řidičů dá přednost pneumatice značky Goodride, než Hangzhou Zhongce, přestože se jedná o jednu a tu samou značku. Vzhledem ke špatné pověsti asijských pneumatik se vkrádá na mysl otázka, zda vůbec existuje levná asijská pneumatika, kterou lze bez obav použít na výkonný vůz. Tuto otázku se snažil zodpovědět i německý magazín AutoBild, který po testech deseti nejlevnějších asijských pneumatik na VW Tiguan našel modely, které se dají považovat za průměrné pneu, ale také pneumatiky, se kterými je zejména jízda na mokru doslova hazard s bezpečností.

Rozdíl ve kvalitě je patrný především na mokrém povrchu

Levné asijské pneumatiky mají většinou podobnou charakteristiku – vcelku dobré na suchu a valivý odpor i míra hluku jsou na nízkou cenu poměrně uspokojivé. Problémem levných pneumatik je však bezpečnost jízdy na mokré vozovce, která je obecně nejrizikovější. Modely značek Syron, Evergreen a Sailun jsou zářnými příklady toho, že zdánlivá úspora na pneumatikách může mít za následek fatální snížení bezpečnosti jízdy. Stěží lze však takto jednoduše charakterizovat veškeré levné pneumatiky, právě špatné vlastnosti na mokré vozovce jsou nicméně hlavní příčinou špatné pověsti asijských pneumatik.

Neházejte všechny levné pneumatiky do jednoho pytle

Přestože obecně mají levné asijské pneumatik ne příliš dobrou pověst, i mezi nimi nalezneme několik modelů, které poskytují dostatečný poměr cena/výkon na to, aby méně náročným řidičům stálo za to koupi zvážit. Na základě testu AutoBildu lze například doporučit Delinte Thunder D7, která při ceně kolem 9 000 Kč za set o velikosti 235/55 R17 poskytuje dostatečnou bezpečnost i na tolikrát opěvovaném mokrém povrchu. Obecně tak nelze tuto širokou skupinu charakterizovat jednoznačně, pokud oceníte spíše nižší pořizovací náklady než špičkové pneu, můžete i mezi levnými asijskými pneumatikami nalézt zajímavé modely. Na druhou stranu je třeba být na pozoru a před koupí si pneu pečlivě prověřit, rozdíly v tomto segmentu rozhodně nejsou zanedbatelné.

Delinte-Thunder-D7-1200x800-411ed7ed62467d56

Delinte Thunder D7 – jedna z mála testovaných pneumatik, které obstály i na mokru

Kompletní výsledky testu najdete zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *