Zimní pneumatiky 2015 - přehled

Aktualizováno 07. 10. 2015, Jiří Chomát

Zimní pneumatiky pro rok 2015/16 Abychom vám výběr pneumatik maximálně usnadnili, tak na našem webu naleznete největší přehled testů pneumatik na českém internetu. Nicméně chápeme, že probírat se takovým množstvím testů je zdlouhavé a nepřehledné, proto jsme připravili následující přehled nejlepších zimních pneumatik pro letošní zimu. Najdete zde jak tipy na pneumatiky s maximálním možným výkonem, tak i ekonomičtější pneumatiky s skvělým poměrem cena/výkon. Následuje tabulka se všemi testy prověřenými pneumatikami, se kterými neuděláte chybu.

Modelpočet testovánínejlepší umístěnínejhorší umístěníprůměrné umístění
Goodyear UltraGrip Performance Gen-1 doporučujeme!31 21.33 Koupit
Continental ContiWinterContact TS 850P doporučujeme!41 31.75 Koupit
Continental ContiWinterContact TS850 doporučujeme!221 61.82 Koupit
Dunlop Winter Sport 5 doporučujeme!51 32.20 Koupit
Nokian WR SUV 3 doporučujeme!41 62.25 Koupit
Michelin Pilot Alpin PA4 doporučujeme!4242.50 Koupit
Dunlop SP Winter Response 2 doporučujeme!71 42.57 Koupit
Continental CrossContact Winter doporučujeme!3232.67 Koupit
Goodyear UltraGrip 9 doporučujeme!81 62.75 Koupit
Bridgestone Blizzak LM-80 doporučujeme!31 83.33 Koupit
Michelin Alpin A4 doporučujeme!171 63.41 Koupit
Dunlop SP Winter Sport 4D doporučujeme!151 93.53 Koupit
Pirelli Winter Sottozero 3 doporučujeme!101 113.90 Koupit
Goodyear UltraGrip 8 Performance doporučujeme!5254.20 Koupit
Pirelli Scorpion Winter doporučujeme!6274.50 Koupit
Nokian WR D4 doporučujeme!7264.57 Koupit
Goodyear UltraGrip 8 doporučujeme!10284.80 Koupit
Vredestein Wintrac Xtreme S 6485.17 Koupit
Bridgestone Blizzak LM-32S 5285.80 Koupit
Nokian WR D3 151 175.80 Koupit
Nankang Winter Activa SV-55 3576.33 Koupit
Pirelli Winter 190 Snowcontrol Serie 3 112106.36 Koupit
Michelin Alpin 5 54126.60 Koupit
Semperit Speed-Grip 2 152146.73 Koupit
Bridgestone Blizzak LM-32 54117.40 Koupit
Vredestein Snowtrac 3 7697.57 Koupit
Bridgestone Blizzak LM-001 52187.80 Koupit
Sava Eskimo S3+ 53218.40 Koupit
Star Performer SPTS (Winter AS) 36148.67 Koupit
Barum Polaris 3 103168.70 Koupit
Firestone Winterhawk 3 83168.75 Koupit
Zobrazit všechny testy pneumatik pro zimu 2015/16 » Zobrazit všechny testy pneumatik pro zimu 2014/15 »

Přehled vychází ze všech testů pneumatik uvedených na těchto stránkách, celkem tedy 32. To si myslím je už celkem reprezentativní vzorek pro výběr. Při sestavování tabulky jsem postupoval tak, jako bych zimní pneumatiky vybíral sám - vypsal jsem pozice, spočítal kolikrát byla pneu testována a spočítal průměrnou pozici. Pro přehlednost uvádím i nejlepší a nejhorší pozici, kde jsou často až propastné rozdíly. Je tomu tak proto, že každá testující organizace dává jinou váhu různým kritériím a často i jsou i některá kritéria vynechána. Stává se tak, že bývá vynecháván hluk nebo kladen velmi malý důraz na spotřebu paliva a opotřebení pneumatiky. Například Autoklub ČR testuje jen jízdní vlastnosti pneumatik, naopak ADAC dává nejízdním vlastnostem pneumatik 25% celkového hodnocení. Pokud tedy odhlédneme od různých vah, testy vykazují stejné rysy - například Nokian WR D3 je ve všech testech nejlepší na suchu, Michelin Alpin A4 má nejlepší kilometrový nájezd a tak bych mohl pokračovat dále. Kritéria jednotlivých testujících se také liší podle klimatu v dané zemi a zaměření testu (sportovní vozy, SUV, apod.),


4 modely zimních pneumatik, které bych obul na auto já

Pro ilustraci výběru pneumatik jsem vybral 4 zimní pneumatiky, které bych obuli na své auto já - vysvětlím vám proč.

Continental ContiWinterContact TS850

Vyrovnané vlastnosti bez kompromisů, vítěz mnoha testů

Test pneumatik 2015

ContiWinterContact TS850 je pneumatika, která zvítězila v téměř všech testech a to nemůže být náhoda. Její vítězství je způsobené velmi vyrovnanými výkony ve všech testovaných kategoriích, neztratí se tedy na žádném povrchu, což je pro českou zimu velmi důležité. Podmínky se během zimy mění velmi často, a tak mus být pneumatiky připravena jak na sněhové závěje, tak i velké množství vody na vozovce. Taktéž Continental vítězí napříč všemi rozměry - pokud tedy Continental dělá rozměr pro vás, určitě neuděláte chybu. Jedná se však o prémiovou pneumatiku, která prakticky nemá konkurenci a tomu odpovídá i cena, která převyšuje ostatní testované pneumatiky.

Nakoupit Continental ContiWinterContact TS850 »

Další doporučitelné prémiové pneumatiky s obdobnými vlastnostmi: Dunlop Winter Sport 5, Goodyear UltraGrip 9, Dunlop SP Winter Response 2

Michelin Alpin A4

Prémiová pneumatika s nejvyšším kilometrovým nájezdem

Test pneumatik 2015

Jízdními vlastnostmi je plně srovnatelná s konkurenčními pneumatikami, za to ale v úspoře nákladů je mezi zimními pneumatikami nepřekonatelná. Má bezkonkurenčně nejvyšší kilometrový nájezd (oproti konkurenci až o 35%) při zachování skvělých jízdních vlastností. Investice do této pneumatiky se tak podle mého názoru určitě vyplatí. Její nástupce Michelin Alpin 5 však v testech příliš nezáří - proto doporučuji spíše tento starší model.

Nakoupit Michelin Alpin A4 »

Další doporučitelné úsporné pneumatiky s obdobnými vlastnostmi: Bohužel, Michelin v této kategorii nemá konkurenci :-)

Nokian WR D3 / Nokian WR D4

Bezkonkurenční na suché vozovce, vyrovnané výkony na ostatních površích, dobrá cena

Test pneumatik 2015

Cenově dostupná pneumatika, která ve všech testech dokázala své kvality na suché vozovce, kde mezi zimními pneumatikami dopadla nejlépe. Neztratí se však ani na ostatních površích, kde dosahuje vyrovnaných výsledků. V testech se vždy umisťuje mezi prémiovými pneumatikami, cenově je však pod touto hladinou - to z ní dělá ideální pneumatiku za rozumnou cenu. Pro letošní sezonu má však nástupce - Nokian WR D4, o které výkonově podle prvotních testů platí minimálně to samé. Jako jedna z mála zimních pneumatik má WR D4 v mnoha velikostech na EU štítku v přilnavosti na mokru A.
Nakoupit Nokian WR D4 » Nakoupit Nokian WR D3 »


Ideální pneumatika pro SUV: Nokian WR SUV 3

Ideální mix jízdních vlastností pro českou zimu

Test pneumatik 2015 Nokian WR SUV 3 jsem si pořídil na základě loňských testů, kde vyhrála jak test časopisu Offroad, tak i Autobild. Musím potvrdit kvality této pneumatiky, která byla navržena pro evropské zimy, což podle Nokianu znamená zejména mokré a břečkovité silnice. Její přednosti se projevují ale i na sněhu, a to díky výrobcem vyzdvihovaným "sněžným drápům", které usnadňují průjezd měkkými povrchy, tedy typicky sněhem. Během cest do zasněžených horských oblastí neměla nejmenší problém ani v namrzlých kopcích tam, kde ostatní osobní vozy museli nasazovat řetězy (fotky z testování najdete v našem Facebookovém albu) a i v jarních podmínkách se chová naprosto pohotově a předvídatelně. Testy o ní hovoří jako o "nepřekonatelné na sněhu a ledu" (Offroad 2014) a "přesvědčivé na asfaltu, nejlepší z testovaných na mokru. Velmi předvídatelná na suchu." (SUV magazín 2013). Spolu s příjemnou cenou nižší než u prémiových pneumatik si myslím, že je Nokian jasná volba.
Nakoupit Nokian WR SUV 3 »

Další doporučitelné pneumatiky pro SUV s obdobnými vlastnostmi: Dunlop Winter Sport 5, Continental ContiWinterContact TS850P SUV, Bridgestone Blizzak LM-80 Evo, Pirelli Scorpion Winter

Levné a zároveň kvalitní pneu - jaké vybrat?

Ne všichni řidiči požadují od pneumatiky maximální výkon, i tak je ale důležité vybrat kvalitní pneumatiku, které umožní bezpečný provoz jak pro sebe, tak i ostatní účastníky silničního provozu. Za rozumnou cenu se tak dají sehnat relativně kvalitní pneumatiky, které v testech dopadly vždy mezi doporučenými. Takovými modely jsou Sava Eskimo S3+, Firestone Winterhawk 3, Fulda Kristall Montero 3 nebo čechy oblíbená Barum Polaris 3. Těmto Barumkám se v zimních testech daří, letos v testu Autobild skončila na třetím místě. Se svojí cenovkou je tak velmi vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí bezpečnou pneumatiku za přiměřenou cenu. Určitě se vyhněte netestovaným levným pneumatikám a pneumatikám ze supermarketů - taková volba je loterie a ve výsledku může přijít velmi draho, protože vám kvalitu gumy, která sama o sobě drží váš vůz na vozovce, nikdo nedokáže zaručit. Z mých zkušeností cokoliv levnějšího než Barum Polaris 3 již nelze považovat za bezpečnou pneumatiku. Slabiny levných pneumatik jsou zejména na mokru, kde je brzdná dráha ze 100km/h klidně i o 10 a více metrů delší než u námi doporučovaných pneumatik. Často tak levné pneumatiky mohou být dobré na sněhu - nikdy však nebudou mít tak vyrovnané vlastnosti, aby zaručili bezpečný provoz po celé zimní období.


Jak vybírat zimní pneumatiky?

Osobně si myslím, že nejobjektivnější způsob výběru je právě podle testů pneumatik a nejsem sám - podle průzkumu výrobce pneumatik Continental v ČR vybírá podle výsledků testů pneumatiky 84% řidičů. Pokud však bydlíte v extrémnějších podmínkách, než běžný řidič, případně se nespokojíte s univerzální pneumatikou, je třeba testy vykládat podle vašich preferencí. Pokud tedy například bydlíte na horách, určitě nebudete dávat nejízdním vlastnostem zmiňovaných 25%, jako tomu má ADAC, ale budete klást větší důraz na sníh a led, který má samotný z výsledné známky pouze 10%. Naopak pokud v zimě nevyjíždíte z města, jízda na suché a mokré vozovce, opotřebení a spotřeba budou jistě jedny z nejdůležitějších kritérií. V určitých případech je tak třeba nevykládat testy pneumatik absolutně, ale vztáhnout je k vaším preferencím.


Je třeba mít v zimě obuté zimní pneumatiky?

Ano i ne. Pokud by se stalo, že v zimě nebude sníh ani námraza a teploty trvale nad nulou, zimní pneumatiky mít nemusíte. Ty jsou totiž povinné jen v případě sněhu, ledu nebo námrazy nebo pokud lze takové podmínky předpokládat. Taková zima však pravděpodobně nepřijde a pokud si nedovete představit, že v případě námrazy nebudete moci s autem vyjet, zimní pneumatiky byste měli mít. Problematikou se podrobně zabývá web povinnezimnipneumatiky.cz

Je vhodné vybírat pneumatiky podle štítků?

Štítky pro pneumatiky vznikly primárně kvůli energetické úspoře a snížení zátěže na životní prostředí. Tomu odpovídají i vybraná kritéria pneumatik, kdy štítky zobrazují přilnavost, úsporu paliva a hluk. Osobně si myslím, že údaje na štítcích nějakou vypovídající hodnotu mají, ale zaměřují se na jízdní vlastnosti jen okrajově. Jedna kolonka pro zjištění celkové kvality zimní pneumatiky nestačí, navíc se jedná pouze o přilnavost na mokru. Na druhou stranu se však štítky měří pro každý rozměr zvlášť, což je výhoda oproti testům - štítek se vztahuje k vámi kupované pneumatice. Proto doporučuji se zaměřit jak na testy pneumatik, které u jedné pneumatiky testují i 13 parametrů, tak i přihlédnout ke štítku s přilnavostí na mokré vozovce.

Jak kvalitní jsou nejlevnější zimní pneu?

Záleží, co berete za nejlevnější pneumatiky. Vždy se za rozumnou cenu dají sehnat kvalitní pneumatiky, které byly testovány a dopadli v testech dobře. Příkladem je například pneumatika Firestone Winterhawk 3 nebo oblíbená Barum Polaris 3. U netestovaných pneumatik neznámých značek je však nákup nejlevnějších zimních pneumatik loterie a nikdo vám její kvality nedokáže zaručit.

Dostupné testy pneumatik pro zimu 2015/2016:

Všechny testy konkrétních rozměrů od nezávislých organizací. Pokud není test ve vašem rozměru, tak se lze orientovat podle co nejpodobnějšího rozměru s důrazem na stejnou šířku pneumatik (první údaj před lomítkem).
x

Už máte vybráno? 5 pneumatik, která bych letos obul já.

Od návštěvníků TestPneumatik.eu vím, že zorientovat se v takovém množství pneumatik je celkem složité. Často se mě tak místo testů ptají na mé osobní doporučení.

Proto jsem vypracoval a chtěl bych vám nabídnout můj aktuální přehled 5 modelů pneumatik pro rok 2016, který si průběžně aktualizuji během tvorby tohoto webu a které bych bez obav obul na svůj vůz.Neposílám nevyžádanou poštu - váš e-mail je u mě v bezpečí.
-->