Jak správně určit hloubku dezénu?

Během jízdy se povrch běhounu dle použité směsi různým tempem dříve či později sjede natolik, že pneumatika již nevyhovuje předepsaným normám. Ony normy ale nebyly vypsány bez pádného důvodu, opotřebovaná pneumatika má horší přilnavost, delší brzdnou dráhu a je náchylnější k aquaplaningu, pravidelná kontrola dezénu je tak naprosto nepostradatelným návykem každého řidiče. Pojďme si tedy shrnout, jakými způsoby můžeme doma určit hloubku dezénu.

Co je třeba udělat před samotným měřením?

Pro co nejpřesnější měření je nejdříve ze všeho nutné zastavit auto na rovině. Je vhodné přední kola stočit volantem do co největšího úhlu, abychom se k nim poté lépe dostali. Jakmile je auto připravené, pokusíme se ještě vyčistit drážky dezénu od nečistot na místech, kde chceme hloubku měřit, jinak bude výsledek logicky zkreslený. Před měřením je také vhodné připomenout požadované normy, u letních pneumatik je zapotřebí minimální hloubka dezénu 1,6 mm a u zimních pneumatik je nutná hloubka 4 mm.

Ukazatel opotřebení

Nejjednodušeji určíme sjetí pneumatiky pouhým pohledem. Drážky v běhounu letních pneumatik bývají často vybaveny gumovými destičkami o tloušťce 1,6 mm, což je zákonné minimum pro klasická auta a výjimkou nejsou ani veterány, jako třeba Ford Mustang. Jakmile se pneumatika opotřebuje do stanoveného limitu (většina pneumatik má ukazatel umístěn v hloubce 1,6mm), destička se stane rovnoběžnou se zbytkem pneumatiky, což je pro řidiče známka toho, že je třeba pneumatiku vyměnit. Umístění ukazatele opotřebení naleznete podle značky umístěné v blízkosti ukazatele na bočnici pneumatiky. Co se značek týče, nejčastěji se využívá logo značky, zkratka TWI (Tread Wear Indicator) a trojúhelník. Některé zimní pneumatiky jsou také vybavené zimním ukazatelem ve hloubce 4mm. U těch pak na bočnici hledejte nejčastěji značku vločky.

hloubkadezenu-ukazatel

Ukazatel hloubky dezénu na pneumatice – jak jednoduše zjistit hloubku dezénu?

Jiní výrobci často také místo šipky používají na bočnici nápis "TWI". Na obrázku je pneumatika, která by se již měla vyměnit, protože se blíží zákonné hranici 1,6mm.

Jiní výrobci často také místo šipky používají na bočnici nápis „TWI“. Na obrázku je pneumatika, která by se již měla vyměnit, protože se blíží zákonné hranici 1,6mm.

Číselný ukazatel opotřebení

Číselný ukazatel opotřebení je speciální případ výše zmíněného indikátoru sjetí, který spočívá v tom, že ukazatel se skládá ze stupnice čísel vyražených do běhounu. Čísla označují hloubku gumy a tím, jak se pneumatika opotřebovává, se postupně smazávají. Jedná se tak o chytrý systém, který je jednoduchý a zároveň velice přesný. S číselným ukazatelem opotřebení se však nesetkáme u všech značek, aktuálně jej používá například Nokian či Matador .

Uazatel hloubky dezénu na pneumatice Nokian

Ukazatel hloubky dezénu na pneumatice Nokian – je na první pohled zřejmé, že zbývá přibližně 6mm dezénu

Hloubkoměr

Hloubkoměr je malý posuvný nástroj, s jehož pomocí lze přesně analyzovat sjetí pneumatiky na jednotlivých částech běhounu. Hloubkoměry jsou k zakoupení v každém dobrém autoservisu či železářství a jejich ceny startují na několika desítkách korun, za licencovaný a profesionální hloubkoměr nicméně můžete zaplatit i několik stovek či tisíc korun.

shop.heni.cz

foto – shop.heni.cz

Měření mincí

U řidičů populární, mezi experty ne už tak doporučované měření mincí může v určitých situacích vykonávat funkci alternativy za hloubkoměr. Jedná se vlastně o to, že zasuneme minci do drážky v běhounu a podle toho, jak hluboko se mince dostane, určíme opotřebení pneumatik.

U letních pneumatik nám postačí 5 korunová mince. Minci do běhounu zasuneme tak, aby bylo číslo 5 převráceně. Pakliže je vidět celá převrácená pětka, je třeba pneumatiku vyměnit.

Měření hloubky dezénu pětikorunou - pokud je vidět pětka, je nutné pneu vyměnit.

Měření hloubky dezénu pětikorunou – pokud je vidět pětka, je nutné pneu vyměnit.

U zimních pneumatik, které mají větší nároky na hloubku dezénu, se používá mince 2 eurová, pakliže je vidět vnější stříbrný okraj, pneumatika je sjetá. Měření hloubky dezénu mincí však není dostatečné a nemůže nahradit hloubkoměr, jedná se pouze o orientační hodnoty.

Rada na závěr

Odborníci se shodují, že 1,6mm jako minimální dovolená hloubka dezénu nestačí – mnohem bezpečnější je měnit pneumatiky, pokud hloubka dezénu klesne pod 3 mm. Pro názornou ilustraci si pusťte následující video, které jsme pro vás přeložili a které srovnává brzdnou dráhu dvou stejných aut s legální hloubkou dezénu.

2 komentáře u „Jak správně určit hloubku dezénu?

  1. Radek

    dobrý den, osobně jsem si ještě do jara letosního roku nechával měnit a přezouvat pneu výhradně v servisu. Ale teď jsem se rozhodl objdenat zvedák a kouit ještě jednu sadu disků a přezouvat si sám doma. možná lépe řečeno měnit si sám doma. Potom samozžejmě budu muset tak jednou za 3 roky, což už mám vypozorované ject do servisu aby mi nazuli nové pneu. ale tímto způsobem to dělá tchán už x let a je spokojený. Ríká že i ušetří, protože přezouvá i tchýni takto.

  2. PES

    Při první výměně pneumatik na zcela novém autě mi v nejmenovaném renovovaném pneuservisu vyměnili letní pneu i s disky tak, že po 13 km, kdy jsem přijel domů, jsem měl všechny matice na všech kolech volné tak, že nechybělo mnoho a byl bych některé kolo za jízdy ztratil. Od té doby si přezovám pneumatiky jak na jaře, tak na podzim sám. Navíc poté, co se mi povedlo zmetkový klíč ohnout tak, že se už nedal používat, koupil jsem si po internetu kvalitní momentový klíč od firmy DD PNEU jsem maximálně spokojen. Navíc každých 6 měsíců sleduji stav pneumatik, opláchnu disky a vyčistím běhouny všech pneu od drobných kamínků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *