Tomket Sport

Nezávislý test pneumatik Tomket – jak moc je věrohodný?

Společnost Nejlevnějšípneu.cz si nechala vytvořit nezávislý test pneumatik Tomket ve dvou rozměrech (205/55 R16 a 225/45 R17) od společnosti IDIADA, která se testováním dlouhodobě zabývá. Na tom v zásadě není nic špatného, přeci jen je to lokální produkt (i když ho nejlevnějšípneu prodávají i na dalších východních trzích) a šanci dostat se do renomovaných testů má relativně malou, i když třeba do výběru 50 dezénů od Autobildu by se asi dostat mohla. (Aktualizace 21.9. 2018: do výběru se opravdu dostala, i když tedy se zimními pneumatikami – obsadila 33. místo z 50, prémiovým pneumatikám tedy opravdu nekonkuruje)

Co je trochu zvláštní je to, že se nejedná o úplný „test“ či „benchmark“, jak jej Tomket prezentuje v rádiu a bannerech, ale pouhé srovnání brzdné dráhy, které jak známe z testů Autobild, poskytují jen velmi přibližný odraz kvality pneumatiky – letos třeba Maxxis Premitra HP5 – 9 . místo v brzdné dráze, ale 20. v celkovém testu s ohodnocením „podmíněně doporučeno“ kvůli vysokému opotřebení. Jinak řečeno – pneumatika je jízdně velmi dobrá a je levná, ale ve výsledku se nevyplatí ji kupovat, protože vydrží méně než konkurence. Samozřejmě nechci tvrdit, že je zrovna toto případ Tomketů, nicméně by si to určitě zasloužilo vlastní test.  Taktéž vyjádření, že „porazila pneumatiky renomovaného evropského výrobce“ je lehce zavádějící, protože si pod tímto označením asi málokdo představí značku Kleber a v případě menšího rozměru výhru pouze brzdění na mokru, což je přesně půlka testu, tedy spíše remíza. Navíc Kleber stojí prakticky stejně  jako testovaná Tomket Sport 3 (1114Kč Tomket vs. 1105Kč Kleber), takže výsledek zas tak světoborný není. Není to úplně fér, ale dobře, v rámci marketingu se občas takové přikrášlení pravdy používají.

Co je ale trochu zvláštní jsou informace o pneumatikách v testu. Všechny pneumatiky zde mají DOT kódy správně, kód továrny tedy odpovídá výrobci dané pneumatiky. Pouze u Tomketů je v prvním případě použit kód N4WC OF2X 5017, který je zcela totožný jako v případě testované Kleber HP3 Dynaxer, což samozřejmě není správně. Tento kód odpovídá továrně „Sc Victoria SA“ ve městě Floresti, která náleží Michelinu, jehož je Kleber součástí. V případě prvního testu tak DOT kód jistě správně není.

Pokud by v rámci druhého rozměru byl kód správně, asi bych to neřešil a přisoudil chybu lidskému faktoru, nicméně ani v rámci druhého rozměru to správně není. Místo standardního formátu DOT kódu, ve kterém je týden a rok výroby a továrna je zde zvláštnost ve tvaru „1OU F2DUHP„. Datum výroby zde tedy určitě není, zda je tam továrna, nevím – Tomket bohužel tají, kde své pneumatiky nechává vyrábět. Pokud by O měla být nula, tak snad asi Nankang, ale to je pouze odhad, formát je to opravdu divný. Kde se pneumatiky Tomket vyrábí jsme se zabývali v samostatném článku.

Na důvěře nepřidává ani sdělení „The results refer exclusively to the sample tested„, což znamená, že výsledky se vztahují pouze k vzorkům dodaným k testováním. Vzhledem k tomu, že například Nokian byl přistižen, že do testů dává pneumatiky, které nejsou určené k prodeji, ale vyrobeny pouze za účelem testování (= testovaná pneumatika by byla tak drahá, že by si ji nikdo nekoupil), by neškodilo v testu trochu víc transparentnosti. Samozřejmě, to že pneumatiky nemají DOT kódy automaticky neznamená, že Tomket dodal k testování vylepšené sady, ale byl bych rád, kdyby to výrobce vysvětlil a uvedl DOT kódy na pravou míru a vyloučil tak spekulace. Bez toho, aby společnost uvedla místo, kde se pneumatiky vyrábí, jej může kdykoliv změnit a výsledky dosavadních testů jsou tak prakticky bezpředmětné. Zkusil jsem se na DOT kódy zeptat na Facebooku, bohužel ale bez odpovědi. Celkově jsou Tomkety relativně tajemné – neví se, kdo je vyrábí, jediné, co se (v rádiu) dozvíme, je, že se na nich dobře jezdí Honzovi z Prahy.

A to je asi ten největší problém, který s Tomkety mám. Marketingově je to zvládnuté skvěle, nicméně hodnocení zákazníků i zákaznická podpora je poněkud rozpačitá. A pokud se vám Tomkety nelíbí, majitel společnosti Radek Grill vás bez servítek nazve smyslu zbaveným šílencem, odvolává se na neexistující testy pneumatik a záruku vrácení i ojetých pneumatik, i když v podmínkách stojí, že „maximální úbytek dezénu musí být do 0,5 mm oproti nové pneumatice“ a vrátit lze „pouze do 14 dní„. A těch kontroverzních komentářů bez jakékoliv pokory k zákazníkovi od pana Grilla najdeme na Facebooku více:

A některé pak zůstanou zcela bez reakce:

I na Heuréce, kde jsou veškeré hodnocení pneumatik většinou pozitivní, jsou některé ohlasy celkem skeptické:

Obrázek si jistě udělá každý sám, nicméně celá značka by byla o dost sympatičtější, kdyby k masivní reklamní kampani bez objektivních informací přidala i transparentní informace o výrobě těchto pneumatik (v recenzi jsme se dopátrali, že zimní vyrábí společnost Giti), slušnou zákaznickou podporu a třeba i věnovala úsilí i tomu, aby jej otestovala některá z organizací, která testy pneumatik zveřejňuje pravidelně.

Test 2018: To se ostatně také už stalo, a tak si Tomket odnesl 33. místo z 50 zúčastněných v testu brzdné dráhy Autobild – před ním se umístily i pneumatiky značek Goodride, Aoteli, Westlake, Imperial nebo Lassa, o žádném srovnání s prémiovými pneumatikami tedy nemůže být řeč – i Barum Polaris 3 na mokru zabrzdí o 3.5 metru dříve.

Test 2020: I letos Autobild otestoval Tomket Snowroad Pro 3 a nedopadl nijak lépe – 38. místo z 50 a o 9 metrů delší brzdná dráha oproti vítězi testu není nijak lichotivá.

14 komentářů u „Nezávislý test pneumatik Tomket – jak moc je věrohodný?

 1. Pingback: Recenze Tomket Sport od čtenáře Davida | Pneublog

 2. Michal

  Tomket uvádí i spoustu dalších nepravdivých údajů – např. když je u pneumatiky „skladem, dodání zítra“, neznamená to nic jiného, než že je to zbožné přání. DPD tomu nahrává také, není schopna postupovat dle instrukcí, které zadáte do objednávky. Takže za mě: kupovat osvědčené značky z testů a nekupovat u Tomketu!

 3. Michal

  Dobrý den, pneumatiky 215/50 R17 mám od jara roku 2018. Počáteční hlučnost se po pár kilometrech snížila. V zatáčkách na suchu jsou spíše průměrné, překvapení nastává za mokra. Pneumatiky vůbec nedrží, ABS sepne i při mírném brzdění, v zatáčkách se na mokru „hrnou“. Jsem otec od rodiny, tedy svižnou jízdou jedu jen občas a sám v autě. Ale i 5let jeté pneumatiky držely na silnici lépe, než tyto co jsou prezentovány, že porazily jiné věhlasné výrobce pneumatik. Těším se na zimu, že auto přezuji a budu mít jistotu i na mokru. Letní gumy budu prodávat, a snad se najde někdo kdo koupí…

 4. Mic

  Zdravím,
  205/55/16 na Yetim. Jezdím je rok a půl. Hodně jezdím město – spíše rasantněji. Mimo město spíše klidnější styl. Dálnice Německo v rychlostech 160-170. Nepozoroval jsem horší chování než na předchozích Barum. Ano, pravda, více závaží na vyvážení. Připouštím, jak je to u Číny často, rozdíly mezi kusy – ale – já jsem FAKT SPOKOJENÝ s poměrem kvalita cena.
  Najedu málo km a z toho pohledu mám jednu podstatnou zkušenost u předchozího auta. Kvalitní Micheliny jsem neojel včas – stvrdly a problém. Raději tedy dnes levnější, ale mladou gumu… Klidně ať se i rychleji ojede.

  Pokud bych měnil gumy 2x za sezonu, nebál bych se koupit kvalitnější. :))

  Mic

 5. gg

  To ohromí, podle toho jak se pan Radek Grill vyjadřuje je znát že musí být velký a vzdělaný inteligent takže kvalita pneu Tomket je zajištěna.

 6. Martin

  U nás v pneuservisu jsme přestali pneumatiky TOMKET montovat, opravovat, prodávat. Nebudeme to dále podporovat. Je to skutečně čína nejhrubšího zrna, při přepravě v kontejneru zmačkané do neuvěřitelných tvarů… vždy byl problém s vyvážením. Mediální kampaň TOMKET je lež jako věž, ale jsme v Čechách, kde každý rád uvěří, že může mít prémiové pneu skoro zadarmo. Vrcholem všeho byl obchodní zástupce, který přišel nabídnout spolupráci, o pneumatikách nevěděl vůbec nic a navíc tvrdil, že dezény TOMKETů si vymýšlí sami. SUPER – kupte pneumatiku od překupníků, kteří za pár let na trhu mají vlatní know-how (údajně srovnatelné s mnohaletými zkušenostmi tradičních výrobců pneumatik). TOMSHIT NEBRAT!!! Nabízíme za stejnou cenu gumy vyrobené v Evropě, v továrnách Michelinu.

 7. Milan

  225x55x17 celoročky, po dvaceti tisících kilometrech jsou na odpis. Velký problém vidím hlavně v jejich chování na mokru, kdy doopravdy auto klouže do každé zatáčky, pokud ji vezmete ostřeji – jako sáňky. Další kupovat určitě nebudu, moje bezpečí je mi dražší..

 8. Radek

  Na mokru jsou vážně zimní Tomkety špatné , velmi špatné. Musím uznat ,že pěkně zabírají na sněhu. Na suchu jsem nepoznal nic, ale na mokré silnici jsou až nebezpečné…. ujíždí jak namydlené , při rozjezdech mají tendeci se protáčet. Bydlím v Praze a tak jsou pro mě nepoužitelné.
  Na tuto zimu je již nenazuji. Byli špatné jako nové, nevím co by dělali teď.
  Zakoupil jsem obyč. Barum Polaris 5.
  První mokrá silnice a neporovnatelný rozdíl.

 9. Lubomír Dolejš

  10 měsíců, jezdím do 20 tis km za rok a na předku jsou sjeté na 4 mm kraj a 6 mm prostředek, jsou hlučnější a už je kupovat nebudu, stojí za h…o.

 10. Petr

  Děkuji za podnětný článek. Tak nějak jsem to tušil. Ale marketing jim skutečně jde na výbornou. Škoda, že jen ten. Děkuji všem co mi pomohli vyvarovat se tomket omylu.

 11. Miloš

  Koupil jsem tomkety na zimní sezónu na bmw 5 v rozměru 245/45/18 a je to problém mezi 130-140 km/h se auto rozvibruje, tento jev už někdo popisoval v diskuzi, takže to není otázka jedné pneu nebo jedné sady ale výrobní problém, reklamace je také problém, takže za mne tomkety již nikdy více…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *