Širší nebo užší pneumatiky? Jaké jsou lepší na zimu?

Jsou lepší úzké nebo široké pneumatiky?

Jsou lepší úzké nebo široké pneumatiky?

Ideální šířka pneumatik je často velmi diskutovaná a názory se často liší jak podle období, tak podle řidiče.  Proto místo vlastního názoru se vám pokusím přiblížit stanoviska německého autoklubu ADAC a výrobce pneumatik Continental.

ADAC přímo zimní pneumatiky netestoval, testoval však letní pneumatiky v šířkách 185 až 225. Jízdní vlastnosti (s výjimkou aquaplaningu) se postupně s přibývající šířkou pneumatiky zlepšovali a nejlépe v oblasti jízdních vlastností dopadla pneumatika 225/40 R18. Pouze v aquaplaningu je to přesně naopak – nejlépe dopadla pneumatika 185/65 R15T, nejhůře zmiňovaná 225/40 R18.  Užší pneumatiky jsou na tom podle testu ADAC také komfortnější, méně hlučné a mají nižší valivý odpor.

Model Michelin Energy E3A Michelin Energy E3A Michelin Primacy HP Michelin Pilot Exalto PE2 Michelin Pilot Sport PS2
Rozměry 185/65 R15 T 195/65 R15 H 205/55 R16 V 225/45 R17 V 225/40 R18 Y
Mokro 4 3 2 1 1
Aquaplaning 1 1 2 2 4
Sucho 4 3 2 2 1
Komfort 1 2 2 3 4
Hluk 1 2 1 3 4
Valivý odpor 2 2 3 4 4

Test různě širokých pneumatik Michelin, nižší známka je lepší (ADAC 7/2007)

Co se týče zimních pneumatik, i k těm se vyjadřuje Michael Müller, šéf testování ADACu. Podle něj nelze komerčně vyrábět ideální pneumatiky do sněhu, protože v zimě většinu času panují i jiné podmínky.  Šířkou zimních pneumatik se také zabýval v testu pneumatik 255/45 R17 s rychlostním indexem 240km/h. Vzhledem k jejich šířce byla jízda v sněhové břečce a na silnici pokryté vodou jízda až nebezpečná, protože se pod pneumatikou vytvořila vrstva vody a auto se stalo neovladatelným. Proto ADAC na zimu doporučuje spíše užší pneumatiky, protože se lépe dokáží vypořádat s krizovými situacemi, které v zimě mohou nastat.

Naopak výrobce pneumatik Continental na to jde opačně – širší pneumatiky mají větší styčnou plochu s vozovkou, tudíž lepší přilnavost. To Continental rozšiřuje i na zimní pneumatiky – protože když vozidlo jede přes zmrzlý sníh a led, přilnavost je klíčová. Širší pneumatiky mají více hran bloků a lamel, což zvyšuje tření. To znamená lepší přilnavost, a tedy lepší ovladatelnost, akceleraci a brzdění. To podle Continentalu vede k celkově lepšímu výkonu pneumatiky, zejména v zatáčkách a prý i na  sněhu. Continental na druhou stranu uznává, že trakce v hlubokém čerstvém sněhu bude vždy lepší užší pneumatika, protože se s menší plochou pneumatiky má mnohem větší šanci ze sněhu „vyhrabat.“

Na tom se shodne jak ADAC, tak i Continental – v hlubokém sněhu jsou prostě lepší užší pneumatiky. Je tak na zvážení každého, jak často a jestli vůbec se s takovými podmínkami v zimě setká. Širší pneumatiky mají lepší vlastnosti za standardních jízdních situací, ale naopak právě v případě hlubokého sněhu nebo aquaplaningu jsou na tom lépe užší.

4 komentáře u „Širší nebo užší pneumatiky? Jaké jsou lepší na zimu?

 1. Pokorny Jaroslav

  Při dojiždeni zimních kol v lete nevadi rozdil předni letni širší, zadní užší zimní? Dekuji Pok

  1. admin Autor příspěvku

   Dobrý den, to vadí, na obou nápravách musí být použit stejný rozměr pokud není vyloženě v TP dovolená jiná montáž zadních a předních (typicky sportovní auta).

  1. admin Autor příspěvku

   Dobrý den, znát to nejspíše bude, 16 budou o něco měkčí, ale myslím že ne nijak zásadně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *