O testu

Na dodávkové pneumatiky směřuje v poradně velké množství dotazů, testy autoklubů se jim ale doteď úplně vyhýbali, výjimkou byly snad jen některé testy pneumatik pro karavany. I proto je tento letošní test ADACu velmi vítaný, i když jeho výsledky nejsou úplně pozitivní. Testováno bylo na voze Volkswagen Transporter v rozměru 215/65 R16C, přitom to C nakonci značí právě ono určení pro dodávky. 

Výsledky jsou ve srovnání s pneumatikami pro osobní vozy celkem tristní - nejvíce se jich propadlo na mokru, neuspělo zde 9 z 16 testovaných pneumatik, mezi nimi třeba i Michelin, Uniroyal nebo Hankook. Na suchu to už pak bylo o poznání lepší, zde se do přísného měřítka testujících vešly všechny modely. Velmi zajímavý je vítěz testu - pneumatika Apollo Altrust od indického výrobce, který ale disponuje fabrikami i v Maďarsku a Nizozemsku. Velmi zajímavé je pak druhé místo GoodYear Efficientgrip Cargo, které má sice o trochu horší vlastnosti, ale zas u dodávkových pneumatik velmi důležitý kilometrový nájezd i vliv na spotřebu paliva. Nízkou cenu s ještě dostatečnými jízdními vlastnostmi pak poskytne Kumho PorTran KC53.

Seřazeno podle celkové známky, kterou udělil ADAC. Hodnota v závorce značí celkovou váhu daného kritéria, kterou má v celkovém hodnocení. Známkováno je jako ve škole - nižší je lepší. Bližší informace pod tabulkou.
Názevcelkové hodnocenísucho(20%)mokro(40%)hluk(10%)spotřeba(10%)opotřebení(20%)cena
Continental Cross Contact UHPchvalitebné1.52.03.41.92.5Koupit
Pirelli Scorpion Verdechvalitebné1.62.33.02.02.3Koupit
Goodyear EfficientGrip SUV 4x4dobré1.52.92.62.00.5Koupit
Vredestein Sportrac 3dobré1.41.83.32.22.8Koupit
Hankook Dynapro HPdobré1.52.62.82.32.8Koupit
Bridgestone Dueler HP Sportdobré1.72.73.02.12.5Koupit
Sava Intensa SUVnedostatečné2.35.33.11.80.5Koupit
Nejčastěji se rozměr 215/65 R16 objevuje na vozech: Dacia DUSTER, Nissan Qashqai, Kia SPORTAGE, Volkswagen Tiguan, Suzuki GRAND VITARA, Mitsubishi ASX, Hyundai iX35, Renault TRAFIC;TRAFIC VAN, Nissan X-TRAIL, Land Rover FREELANDER
Zdroj: Allgemeiner Deutscher Automobil-Club (ADAC.DE)
Metodika: ADAC uděluje známku podle váhy jednotlivých kritérií, uvedených v závorce. Nicméně aby test byl vypovídající, je třeba považovat důležitější tu nejhorší z naměřených hodnot, proto se může stát, že pneumatika, která má vážený průměr všech hodnot nižší než jiná se umístila lépe. Je tomu tak proto, že celkové hodnocení (výborné, chvalitebné, dobré,..) se odvíjí právě od nejhorší dosažené známky. Pokud tedy pneumatika má alespoň jednu hodnotu vyšší než 1.5, tak již nemůže dostat hodnocení "výborné", pokud alespoň jednu hodnotu vyšší než 2.5 tak nemůže dostat hodnocení "chvalitebné" a tak dále. Je tomu tak proto, že právě nejslabší faktor pneumatiky ovlivňuje její bezpečnost nejvíce. Testy letních pneumatik jsou prakticky jediným srovnávacím faktorem při výběru, je tedy vhodné jím věnovat pozornost.

Nejnovější testy letních pneumatik


test
x

Už máte vybráno? 9 pneumatik, která bych letos obul já.

-->