Test letních pneumatik ADAC 2024: Nejvhodnější pneumatiky pro malá SUV s novým zaměřením na udržitelnost

V testu letních pneumatik ADAC pro rok 2024 bylo důsledně hodnoceno 16 současných modelů o rozměru 215/55 R17, zaměřených na malá SUV a vozy nižší střední třídy. Toto podrobné zkoumání vedlo k obecně pozitivnímu celkovému verdiktu, ačkoli některé pneumatiky vykazovaly drobné nedostatky, které opravňovaly k bližšímu zkoumání jednotlivých hodnocení. Také nová metodika se více zaměřuje na ekologii a udržitelnost.

Přední příčky: Conti, Michelin a Kumho

Letošní test vyzdvihl pneumatiky Continental, Michelin a poměrně překvapivě i Kumho jako nejúspěšnější. Všechny tyto tři pneumatiky nabízejí skvělou bezpečnost jízdy a vliv na životní prostředí, což jsou nová hlavní kritéria testů ADAC. Zatímco pneumatika Continental PremiumContact 7 je celkově nejlepší v bezpečnosti jízdy, pneumatika Michelin Primacy 4+ je skvělá v kombinaci nejlepšího vlivu na životní prostředí (překonává ji pouze Goodyear EG Performance 2) a příznivé bezpečnosti jízdy. A to platí i pro levnější pneumatiku Kumho Ecsta HS52, která by měla mít z testovaných pneumatik nejdelší předpokládaný kilometrový proběh. Všechny tři nejlepší pneumatiky získaly hodnocení “dobrý” – dalších dvanáct bylo hodnoceno jako “uspokojivý”. Pneumatika Vredestein Ultrac obdržela dostatečné hodnocení pro svůj krátký kilometrový proběh, který je nyní považován za důležité kritérium a tvoří 40 % enviromentální části celkového hodnocení. Tento aspekt podtrhuje důležitost zohlednění individuálních jízdních návyků a preferencí při výběru pneumatik.

Vítěz testu, pneumatika Continental PremiumContact 7

Další významné zmínky a jejich výkon

Pneumatiky Debica, Dunlop, Bridgestone, Hankook a Fulda, které jen těsně nedosáhly na hodnocení “dobrý”, prokázaly chvályhodné výkony s drobnými nedostatky v mokrých podmínkách nebo vlivu na životní prostředí, což podtrhuje diferencované výsledky tohoto komplexního testu. Největším překvapením je, že pneumatikám Bridgestone Turanza 6, Hankook Ventus Prime 4 a Goodyear EfficientGrip Performance chybělo poměrně hodně bodů v části testu týkající se jízdních vlastností, což se obvykle v jiných testech, kde tyto pneumatiky dosahují poměrně dobrých výsledků, nestává. Problém je v tomto případě v tom, že i v sekci jízdních vlastností má velkou váhu jízdní komfort, kde měly všechny 3 tyto pneumatiky problémy, což výrazně ovlivňuje výsledné známky. Například Turanza 6 měla nejlepší odolnost proti aquaplaningu a EG Performance jednu z nejlepších brzd na suchu. Jak již bylo řečeno, vítězný Continental kombinuje všechna testovaná kritéria mnohem lépe.

Pneumatika s nejlepším hodnocením vlivu na životní prostředí – Michelin Primacy 4+

Nahlédnutí do testovacích kritérií ADAC

Zdokonalená metodika testování ADAC od roku 2023 zahrnuje udržitelnost vedle tradičních faktorů, jako jsou jízdní a bezpečnostní vlastnosti, komfort a hospodárnost. Při hodnocení se nyní výrazně zohledňuje bezpečnost na suché a mokré vozovce (70 %) a dopad na životní prostředí (30 %), včetně opotřebení, spotřeby paliva, hlučnosti, hmotnosti pneumatiky, hmotnosti opotřebení a obsahu škodlivin.

Kritéria testování ADAC se vyvinula tak, aby kladla důraz nejen na bezpečnost a hospodárnost, ale také na ekologickou udržitelnost, což odráží komplexní přístup k hodnocení výkonnosti pneumatik v kontextu moderní mobility. Tento posun podtrhuje rostoucí důležitost zohlednění různých faktorů při výběru pneumatik, aby se vyhovělo různým potřebám uživatelů a ekologickým hlediskům. Jak již bylo řečeno, výsledky testů je třeba brát v úvahu pro vaše individuální potřeby, protože konečné hodnocení je silně ovlivněno enviromentálním dopadem pneumatiky, který by někteří mohli považovat za ne až tak důležitý.

Úplné výsledky testu naleznete zde ->