Na trhu se v posledních letech setkáváme čím dál tím častěji s tzv. SUV pneumatikami. Čím jsou specifické a lze na SUV obout i standardní pneumatiky? Na to se podíváme na následujících řádcích. Veškeré dostupné testy pneumatik pro SUV pak naleznete pod textem.  

All-terain pneumatiky aneb když potřeujete do terénu

Čím se liší SUV pneumatiky od těch běžných osobních záleží zejména na výrobci. Rozdíl je zřejmý zejména u A/T pneumatik (all-terrain), ty bychom mohli nazvat ale spíše offroadové. Ty bývají často univerzální-celoroční a i pokud jsou vedeny jako letní, tak mají štítek M+S (mud and snow, česky bláto a sníh), takže je lze v ČR použít legálně i v zimě. V Německu už byste na zimu pak potřebovali i alpský symbol. A/T pneumatiky mají často velmi specifický dezén, který je uzpůsobený jízdě v terénu - sypké povrchy, kameny, bláto apod. Proto i když je možné je legálně použít v zimě, tak nejsou na zimní silniční provoz příliš vhodné a je potřeba být při jejich provozu v zimě velmi obezřetný - nemají vlastnosti zimních pneumatik zejména na ledu a břečce. Takovým dezénem je třeba BFGoodrich Allterain T/A.

SUV varianty pneumatik pro osobní vozy

I SUV varianty běžných silničních pneumatik se mohou lišit - nejčastější úpravou je zvýšená odolnost právě pro jízdu mimo silnici. Třeba Nokian má své SUV modely pneumatik vylepšené aramidovou bočnicí, která výrazně omezuje riziko defektu proražením. Najdeme ji jak u čistě offroadových Nokian Rockproof, tak i třeba u zimních WR SUV 4. Kromě toho mívají často i nějakou část dezénu vyhrazenou pro lepší jízdu v terénu, teoreticky tak mohou být lepší i v hlubokém sněhu, to ale záleží na konkrétním modelu pneumatik. Zmiňována bývá také optimalizace pro pohon všech kol, žádné konkrétní vylepšení se mi ale dohledat nepodařilo

Potřebuji speciální SUV pneumatiky?

Často se mě lidé ptají, zda potřebují na své SUV speciální SUV pneumatiky. V zásadě platí, že pokud nevyužijete zvýšenou odolnost či o něco lepší terénní vlastnosti,můžete bez obav použít běžné pneumatiky pro osobní vozy. Samozřejmě je nutné dodržet hmotnostní a v případě letních pneumatik (tedy bez označení M+S) i rychlostní index, pak v tom nevydím problém. Obzvlášť pokud se vaše SUV pohybuje výhradně po silnici a třeba ani nedisponuje pohonem všek kol. Výhodou pak může být i to, že neSUV varianty pneumatik bývají testovány častěji, takže je větší možnost výběru.

Testy SUV pneumatik

Zimní    test
    x

    Už máte vybráno? 9 pneumatik, která bych letos obul já.

    -->